Revita

Szampon nowej generacji stymulujący porost włosów

Rodzaje łysienia

Wbrew pozorom łysienie to nie jest proces jednostajny i przebiegający w ten sam sposób - oprócz oczywistej różnicy w przebiegu tegoż u mężczyzn i kobiet. Wyróżniamy więc też ze względu na to, kilka typów łysienia.

Łysienie androgenowe

Za ten typ wypadania włosów odpowiedzialny jest czynnik określany jako DHT. 5-alfa-dihodrytestosteron jest końcowym produktem przemiany testosteronu. I to on wpływa głównie na łysienie. Powoduje ogólne osłabienie włosa, ale także mieszków, które nie są w stanie „produkować” nowych włosów. Aby być dokładnym należy dodać, że DHT wpływa również negatywnie na prostatę. Wbrew pozorom nie jest to tylko łysienie typu męskiego (chociaż taką też ma nazwę). Zdarza się, że występuje u kobiet, natomiast oczywiście dużo rzadziej. Najczęściej w przypadkach manipulowania – poprzez na przykład sterydy – testosteronem. Generalnie jest to najtrudniejszy do wyleczenia typ łysienia. Często niemożliwy. U mężczyzn najczęściej występuje w części czołowej, a potem przesuwa się w tył głowy. Taka ciekawostka na koniec. Najsilniejsze i najmniej podatne na działanie DHT są włosy z tyłu głowy. Stąd też właśnie z tego miejsca brane są do przeszczepów.

Łysienie telogenowe

To drugi w kolejności najczęstszy typ łysienia. Wynika to z ilości czynników, które mogą go spowodować. Najczęściej występuje u kobiet po 40-stce. Może być efektem ciąży, zła dieta, problemy z tarczycą, ale również powodem mogą być leki antykoncepcyjne. W przypadku łysienia telogenowego przerzedzenie włosów występuje na całej skórze głowy. Samo leczenie polega na dotarciu do przyczyny i jej zlikwidowanie, bądź usunięcie.

Łysienie plackowate

Ten typ wypadania włosów w przeważającej liczbie przypadków występuje u osób młodszych, do 20 roku życia. Natomiast równie dobrze może dotknąć osoby starsze, niezależnie zresztą od płci. Nie do końca znane są przyczyny łysienia plackowatego, natomiast z całą pewnością można powiedzieć, że zależne jest od czynników zewnętrznych. Może wystąpić z powodu zbyt długiego przebywania w okolicach występowania trujących środków chemicznych. Zdarza się też często, że jest wynikiem ciężkiej operacji chirurgicznej. Na szczęście można je bardzo skutecznie leczyć, często też jest tak, że znika samo.

Są to trzy najczęściej występujące typy łysienia. Do każdego z nich stosuje się inne preparaty i raczej ciężko spotkać skuteczny produkty na wszystkie trzy. Do takich uniwersalnych produktów podchodzić należy z dużą rezerwą.