Revita

Szampon nowej generacji stymulujący porost włosów

Przyczyny wypadania włosów

Wypadają Ci nadmiernie włosy? Obawiasz się o stan swojej fryzury, która staje się coraz mniej bujna? Chcesz zacząć leczenie, ale aby rozpocząć skuteczną walkę, musisz poznać przyczyny wypadania włosów? Niestety, znalezienie odpowiedzi na pytanie, dlaczego włosy wypadają nie jest takie proste. Fryzura może stawać się mniej bujna z bardzo wielu przyczyn.

Wypadanie fizjologiczne

Każdego dnia, czy nam się to podoba, czy też nie, możemy tracić nawet do 100 włosów. Taka ilość mieści się w granicy, którą nazywamy fizjologiczną. Oznacza ona, że mamy zdrowe włosy, które przechodzą naturalne dla nich cykle przemiany.

Na fizjologiczne wypadanie włosów niewiele można poradzić. Warto pozostawić ten proces samemu sobie, czyli naturze. Nie grozi on nam wyłysieniem ani nadmiernym zubożeniem wyglądu naszej fryzury.

Wypadanie mechaniczne

Pasma mogą stawać się coraz cieńsze z powodu mechanicznych przyczyn wypadania włosów. Najczęściej wymienianymi sytuacjami są: noszenie mocno związanych włosów przy skórze, czyli zawiązywanie włosów w koński ogon, czy narażanie ich na niekorzystne działanie wysokiej temperatury – słońca, suszarek, lokówek, itd. Zazwyczaj zaprzestanie narażania fryzur na tego typu zagrożenia powoduje wyeliminowanie problemu z wypadaniem włosów oraz przyczynia się do ich aktywnego wzrostu.

Wypadanie na skutek chorób

Bardzo częstym powodem wypadania włosów są choroby. Po infekcjach z wysoką gorączką trwającą kilka dni bardzo często obserwuje się wypadanie włosów nawet w okresie do czterech miesięcy po zakończeniu choroby. Inną bardzo częstą przyczyną wypadania włosów jest łupież, a właściwie łupież tłusty. Na skutek powstania mocno przylegającej do skóry warstwy łusek do mieszków włosowych nie docierają wszystkie niezbędne substancje odżywcze, zaburzone jest również krążenie. Pojawiają się problemy z uwalnianiem sebum, niemającym możliwości swobodnego odpływu. Fakt ten również wpływa negatywnie na kondycję włosów. Jeśli jesteśmy już przy temacie wydzielania sebum warto wspomnieć o łojotokowym zapaleniu skóry, kolejnej przyczynie zmniejszenia objętości fryzur. Zbyt duża produkcja sebum może powodować powstawanie stanów zapalnych, a to w konsekwencji – wypadanie włosów. Czasami w miejscu uszkodzenia skory pojawiają się blizny, które już do końca życia wykluczają możliwość wyrośnięcie na nich włosów. Wypadanie włosów może powodować łuszczyca, choroba na której skutek na skórze powstają strupki zamieniane następnie w blizny. Anemia spowodowana brakiem żelaza również jest zagrożeniem dla włosów.

Wypadanie spowodowane zaburzeniami hormonalnymi

Wypadanie włosów bardzo często ma swoje przyczyny w zaburzeniach hormonalnych. U kobiet nierzadko jest wywołane niedoborem estrogenów. Mniejsza ilość tych hormonów jest spowodowana najczęściej odstawieniem tabletek antykoncepcyjnych, urodzeniem dziecka (kilka miesięcy po porodzie poziom estrogenów spada drastycznie, nawet o kilkaset razy), chorobami jajników oraz wiekiem (choroby jajników często przebiegają bezobjawowo, dlatego można mieć problemy ze stwierdzeniem ich przebiegu). Jajniki wykazują również coraz mniejszą aktywność wraz z wiekiem, co również ma wpływ na pogorszenie gęstości włosów.

Jedną z najczęstszych przyczyn wypadania włosów zarówno u kobiet, jak i mężczyzn jest przetwarzanie niegroźnego testosteronu w dihydrotestoren przy udziale 5alfareduktazy. Proces ten można jednak blokować przy udziale preparatów na łysienie. Mają one to do siebie, że dla utrzymania efektu konieczne jest ich ciągłe zażywanie, czy też używanie.

Wypadanie włosy a lato

Wypadanie włosów często obserwuje się po okresie letnim, kiedy narażone są one na silne promieniowanie UV, kąpiel w słonej wodzie. Niechronione przed działaniem słońca włosy są skłonne do łamania i do wypadania. Dlatego znając tę zależność, warto chronić przed promieniowaniem słonecznym również włosy. Jest to szczególnie ważne w przypadku jasnych włosów, które mają mało pigmentu i są najmniej odporne na niekorzystne działanie słońca.

Wypadanie włosów a witaminy

Zła gospodarka witaminowa bywa bardzo groźna dla naszych czupryn. Zarówno brak, jak i nadmiar witaminy A prowadzi do wypadania włosów. Bardzo ważną rolę w utrzymywaniu zdrowych włosów odgrywają witaminy z grupy B oraz cynk. W niektórych sytuacjach warto włączyć je do diety w postaci suplementu.